• تاریخ : ۱۹ام تیر ۱۳۹۶
  • موضوع : متن

سرویس‌های ایمیل زیادی وجود دارند که هر کدام از ما به نوعی از آنها اســتفاده می‌کنیم. در این مقاله شما را با ۶ سرویس ارائه دهنده‌ی خدمات رایگان ایمیل آشنا خواهیم کرد.

جیمیل در ســال ۲۰۱۲ با گذر از هات‌میل به محبوب‌ترین سرویس ایمیل جهان تبدیل شد و از آن زمان تا حالا هیچ نشانه‌ای مبنی بر کاهش سرعت رشد و محبوبیت جیمیل دیده نمی‌شود. هم اکنون این سرویس ایمیل بیش از یک میلیارد کاربر دارد. بد نیست اشاره کنیم در حال حاضر ۶۰ نسبت از شرکت‌های متوسط آمریکا و ۹۲ نسبت از اســتارتاپ‌ها از جیمیل اســتفاده می‌کنند.

سرویس ایمیل رایگان یاهو نیز از محبوبیت بالایی برخوردار اســت. مطمئنا تعداد کاربرانی که از سرویس ایمیل یاهو اســتفاده می‌کنند (حدود ۲۵۰ میلیون کاربر تا اوایل ســال ۲۰۱۷) نسبت به تعداد کاربران جیمیل به میزان قابل توجهی کم‌تر اســت، اما یاهو میل همچنان یکی از برترین خدمات دهندگان ایمیل دنیا اســت.

اما آیا سرویس‌های جایگزین برای جیمیل و یاهو وجود دارد؟ اگر نخواهید از این دو سرویس اســتفاده کنید چه انتخاب‌هایی پیش روی شما اســت؟ در ادامه با میهنی ها همراه باشید تا شما را با شش سرویس‌ برتر و رایگان ارائه دهنده‌ی خدمات ایمیل آشنا کنیم.

۱- مایکرسافت اوت‌لوک

593c44d3 d79a 4730 877b 313b2f447d16 ۶ سرویس برتر ایمیل رایگان به غیر از جیمیل و یاهو

مایکروسافت در متمایز ساختن حساب‌های کاربری رایگان ایمیل، اپلیکیشن‌های مدرن رایگان ویندوز و اپلیکیشن آفیس ۳۶۵ خود عملکرد ضعیفی داشته اســت. خوشبختانه اگر فقط قصد ایجاد یک اکانت رایگان ایمیل داشته باشید، برای این کار نیازی به طی کردن مراحل پیچیده نخواهید داشت. برای اســتفاده از سرویس ایمیل رایگان مایکروسافت ابتدا به وب‌سایت outlook.com مراجعه کرده و سپس فرم ثبت‌نام را پر کنید. پس از ثبت نام شما یک آدرس ایمیل رایگان با پسوند @outlook.com خواهید داشت.

سرویس اوت‌لوک اواسط ســال ۲۰۱۶ توانست حتی از یاهو پیشی بگیرد و به دومین سرویس ایمیل رایگان محبوب در جهان تبدیل شود. مایکروسافت گزارش داده که این اوت‌لوک هم‌ اکنون بیش از ۴۵۰ میلیون کاربر فعال دارد.

اســتفاده از یک اکانت اوت‌لوک مزایایی را برای کاربران به دنبال خواهد داشت. از آنجا که این سرویس توسط مایکروسافت پشتیبانی می‌شود، سازگاری بسیار خوبی با سیستم‌عامل ویندوز ۱۰ دارد. شما می‌توانید به شکلی در کنار اپلیکیشن آفیس ۳۶۵ به طور یکپارچه از ایمیل اوت‌لوک خود نیز اســتفاده کنید.

چه از نسخه‌ی تحت وب اســتفاده کنید و چه از نسخه‌ی دسکتاپ، در هر دو صورت امکانات بسیار خوبی در دسترس شما خواهد بود. ۱۶ نسبت از ایمیل‌های ارســال شده در این سرویس با اســتفاده از این دو اپلیکیشن خوانده می‌شوند.

۲- جی‌ام‌ایکس میل

047316fd 5901 4914 90b2 f2b357739d85 ۶ سرویس برتر ایمیل رایگان به غیر از جیمیل و یاهو

جی‌ام‌ایکس میل (GMX Mail) یکی از کمپانی‌های زیر مجموعه‌ی یونایتد اینترنت اســت. یونایتد اینترنت خود بزرگ‌ترین ارائه‌ دهنده‌ی خدمات اینترنت در آلمان اســت. سرویس ایمیل رایگان مورد بحث طی چند ســال اخیر موفق شده محبوبیت زیادی بین کاربران به دست آورد. جالب اســت بدانید این سرویس فعالیت خود را از ســال ۱۹۹۷ آغاز کرده اســت.

اگرچه این جی‌ام‌ایکس میل فقط ۱۱ میلیون کاربر فعال ماهانه دارد، اما با همین وضعیت نیز از نظر تعداد کاربر جزء ۱۰ سرویس برتر ارائه دهنده‌ی خدمات رایگان ایمیل اســت. این آمار همچنین به نوعی نشان دهنده‌ی محبوبیت غیر قابل انکار سرویس‌هایی شبیه به جیمیل، یاهو و اوت‌لوک اســت.

در این سرویس شما به یک گیگابایت فضای ذخیره‌سازی آنلاین برای نگه‌داری فایل‌های مورد نظر خود دسترسی خواهید داشت. محدودیت حجم فایل‌های ضمیمه در جی‌ام‌ایکس میل ۵۰ مگابایت اســت. این سرویس از دو پروتکل IMAP و POP پشتیبانی می‌کند و جالب‌تر از همه اینکه فضای ذخیره‌سازی ایمیل در این سرویس نامحدود اســت و به همین دلیل هیچ‌گاه نیازی به حذف ایمیل‌های خود نخواهید داشت. البته جی‌ام‌ایکس میل کاســتی‌هایی هم دارد که از جمله می‌توان به نبود آراس‌اس خوان و نمای مکالمه‌ای برای مرور ایمیل‌ها اشاره کرد.

۳- زوهو میل

5119ca44 79ed 48f7 90fa 947c2432ca2c ۶ سرویس برتر ایمیل رایگان به غیر از جیمیل و یاهو

زوهو میل (Zoho Mail) یکی از جدیدترین خدمات دهندگان رایگان ایمیل این لیست اســت. این سرویس فعالیت خود را از اکتبر ســال ۲۰۰۸ آغاز کرده اســت.

اگرچه عمر این سرویس در مقایسه با رقبا بسیار کم به نظر می‌رسد، با این حال این زوهو میل باز هم توانسته پس از سه سرویس جیمیل، یاهو و اوت‌لوک جزو برترین خدمات‌ دهندگان ایمیل جهان باشد. در نسخه‌ی تحت وب این سرویس حتی برای کاربران رایگان نیز تبلیغات نمایش داده نمی‌شود. تعداد کاربران فعال زوهو میل طی ۹ ســال فعالیت این سرویس، به ۱۰ میلیون رسیده اســت.

تمام قابلیت‌هایی که از یک سرویس ایمیل رایگان انتظار دارید در زوهو میل هم وجود دارد. از جمله این قابلیت‌ها می‌توان به پوشه‌بندی چند لایه، مشاهده‌‌ی ایمیل‌ها در حالت مکالمه‌ای، سازماندهی اینباکس با درگ‌دراپ و فیلترگذاری ایمیل‌ها اشاره کرد. همچنین یکی از ویژگی‌های نادیده گرفـــــته شده‌ی این سرویس، ابزار چت ویدیویی داخلی اســت.

زوهو میل خود بخشی از یک مجموعه‌ی کاربردی اداری بزرگ‌تر اســت. این سرویس با بخش‌های دیگری مثل زوهو داکز (رقیبی برای گوگل داکز که امکان ساخت، ویرایش و همکاری با دیگران در سندهای متنی، صفحات گسترده و…  را ارائه می‌دهد) یکپارچه سازی شده اســت.

۴- آی‌کلود

f00ce2a7 2767 4880 8dce 924a1cf617fe ۶ سرویس برتر ایمیل رایگان به غیر از جیمیل و یاهو

آی‌کلود به نوعی سرمایه‌گذاری اپل در سرویس ایمیل رایگان اســت. اکثر کاربران مک، آیپد و آیفون یک حساب کاربری آی‌کلود دارند. خود آی‌کلود یک سرویس فضای ابری اســت. این بخش برای سرویس‌های دیگر اپل از جمله Find My iPhone، فوتو اســتیم، کی‌چِین و آی‌کلود درایو حکم یک بستر پایه را دارد. خدمات ایمیل فقط یکی از قابلیت‌های این سرویس اســت.

آی‌کلود بر اساس جدیدترین آمار ۷۲۰ میلیون کاربر دارد، اما مشخص نیست که دقیقا چه تعداد از این افراد از آدرس ایمیل @icloud.com اســتفاده می‌کنند.

درست مثل اوت‌لوک و مایکروسافت، سرویس آی‌کلود نیز با نرم‌افزار پیش‌فرض ایمیل اپل در مک اواس و آی‌او‌اس سازگاری بسیار خوبی دارد. شما می‌توانید در اپلیکیشن موبایلی این سرویس تعداد زیادی ایمیل از سرویس دهندگان مختلف اضافه کنید. البته در نسخه‌ی تحت وب آی‌کلود فقط می‌توانید به آدرس ایمیل @icloud.com دسترسی داشته باشید.

آی‌کلود ۵ گیگابایت فضای ذخیره‌سازی رایگان در اختیار کاربران قرار می‌دهد. باید توجه داشته باشید که تعداد ایمیل‌های دریافتی در این سرویس محدود اســت و به همین دلیل اگر از ایمیل آی‌کلود اســتفاده می‌کنید برای رفع محدودیت یاد شده باید مبلغی را پرداخت کنید.

۵- سرویس ایمیل AOL

74a9b8d8 5961 49e5 b9c5 3b5158fd96ad ۶ سرویس برتر ایمیل رایگان به غیر از جیمیل و یاهو

AOL یکی از سرویس‌های قدیمی خدمات دهنده‌ی ایمیل رایگان اســت. این سرویس از ماه مارس ۱۹۹۳ فعالیت خود را آغاز کرده و این یعنی نسبت به سرویس هات‌میل سه ســال، نسبت به یاهو چهار ســال و نسبت به جیمیل تقریبا ۱۰ ســال قدیمی‌تر اســت. 

به دلیل قدمتی که سرویس AOL میل دارد، مسلما کاربران زیادی از آن اســتفاده می‌کنند. البته باید اشاره کنیم که تعداد کاربران این سرویس طی ســال‌ها اخیر در حال کاهش اســت. در ســال ۲۰۰۶ AOL میل ۵۰ میلیون کاربر فعال ماهانه داشته و در ســال ۲۰۱۰ سومین خدمات دهنده‌ی بزرگ ایمیل جهان بوده اســت.

امروز تعداد کاربران فعال این سرویس به ۲۵ میلیون نفر رسیده اســت. در هرحال کارشناسان انتظار دارند به دلیل توقف فعالیت سرویس ایمیل داخلی اپراتور ورایزن در مارس ۲۰۱۷، تعداد کاربران فعال سرویس ایمیل AOL افزایش یابد؛ چراکه اکثر کاربران سرویس ایمیل ورایزن به AOL مهاجرت خواهند کرد.

البته اینکه میلیون‌ها نفر AOL را می‌شناسند نباید باعث شود تا سریعا برای دریافت یک ایمیل رایگان از این سرویس اقدام کنید. طی چند ســال اخیر تحقیقات مختلفی انجام شده که نشان می‌دهد کارفرمایان کسانی که از آدرس ایمیل AOL اســتفاده می‌کنند را کمتر اســتخدام می‌کنند زیرا از نظر آن‌ها این دسته از کاربران همچنان در ســال ۱۹۹۶ گیر کرده‌اند.

۶- اِلود (Elude)

4486e1de 5c43 4f71 b3ce 42db2f549a89 ۶ سرویس برتر ایمیل رایگان به غیر از جیمیل و یاهو

این گزینه بر‌خلاف پنج سرویسی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم، در بین کاربران چندان شناخته شده نیست، اما بد نیست تا الود را هم امتحان کنید. سرویس ایمیل رایگان الود در دارک‌نت محبوب‌ترین سرویس ایمیل اســت.

این سرویس کار خود را اواسط ســال ۲۰۱۷ شروع کرده و موفق شده اســت توجه افرادی که به حریم شخصی و امنیت خود اهمیت می‌دهند را به خود جلب کند. البته توقف فعالیت سرویس ایمیل SIGAINT نیز در انتخاب الود توسط کاربران تاثیر زیادی داشته اســت.

سرویس SIGAINT در اوج فعالیت خود ۴۰۰ هزار کاربر داشته و به همین دلیل می‌توان گفت که تعداد کاربران سرویس الود نیز در همین حدود باشد. الود از جاوا اسکریپت اســتفاده نمی‌کند و برای ثبت نام در آن نیازی به ثبت شماره‌ی موبایل خود نخواهید داشت. علاوه بر این تمام ترافیک این سرویس رمزنگاری می‌شوند. باید توجه داشته باشید که دسترسی به الود فقط با مرورگر تور امکان‌پذیر اســت.

سرویس ایمیل مورد علاقه‌ی شما کدام اســت؟

در این مقاله ۶ سرویس ایمیل محبوب به غیر از جیمیل و یاهو را به شما معرفی کردیم. هر کدام از این سرویس‌ها مزایای خاص خود را دارند، اما وجه اشتراک تمام آن‌ها، محبوبیت در بین کاربران اســت. حالا نوبت شماســت که اعلام کنید سرویس ایمیل مورد علاقه‌تان چه نام دارد؟ آیا گزینه‌ی مد نظر شما در این لیست وجود دارد؟ 

سرویس‌های ایمیل دیگری را که در این لیست نامی از آن‌ها برده نشده در بخش نظرات با میهنی ها و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی

نوشته ۶ سرویس برتر ایمیل رایگان به غیر از جیمیل و یاهو اولین بار در مجله آنلاین میهنی ها. پدیدار شد.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما