• تاریخ : ۵ام تیر ۱۳۹۶
  • موضوع : متن

گرندپری آذربایجان ۲۰۱۷ هر پارامتری که برای افزایش جذابیت یک مسابقه‌ی اتومبیلرانی نیاز بود را به همراه داشت تا شاهد یکی از زیباترین رقابت‌های فرمول یک در چند فصل اخیر باشیم.

امروز یکی از زیباترین رقابت‌های فرمول یک و شاید اتومبیلرانی حرفه‌ای در چند ســال اخیر برگزار شد. پیست شهری باکو شاهد رقابت فوق‌العاده نفس‌گیر و نزدیک سریع‌ترین خودروهای مسابقه‌ای جهان بود. حساسیت بسیار بالا و شرایط پیست باعث شد تا رویداد امروز مملو از اتفاقات نادر دنیای فرمول یک باشد و آن را به یکی از به یادماندنی‌ترین گرندپری‌های فرمول یک تبدیل کرد.

e2a2a999 d880 4d55 993c 7f6472c5a2e9 رقابت فوق‌العاده جذاب گرندپری آذربایجان 2017، با قهرمانی تیم ردبول به پایان رسید

رقابت امروز از همان لحظه‌ی اول جذاب و نفس‌گیر دنبال شد. جایی که خودروهای فراری هیچ برنامه‌ای برای باقی ماندن در رده‌‌های سوم و چهارم را نداشتند و به این موضوع واقف بودند که در صورتی که به سرعت از بوتاس در رده‌ی دوم عبور نکنند، همیلتون فاصله‌ی خود در جایگاه اول را افزایش داده و موفق به کسب عنوان قهرمانی خواهد شد. به همین دلیل بلافاصله پس از آغاز مسابقه، کیمی رایکونن و سباســتین فتل به بوتاس حمله‌ور شدند.

ea1993a4 4218 41c6 971b d56539975c98 رقابت فوق‌العاده جذاب گرندپری آذربایجان 2017، با قهرمانی تیم ردبول به پایان رسید

این موضوع باعث شد تا در پیچ دوم مسابقه که رایکونن قصد عبور از بوتاس را داشت، بین دو خودرو برخوردی رخ دهد و در این حادثه بال جلوی بوتاس صدمه ببیند. این موضوع باعث شد تا بوتاس به پیت‌اســتاپ مراجعه کرده تا پس از تعمیرات لازم مجدد به مسابقه بازگردد؛ بدین ترتیب و پس از بازگشت، این راننده‌ی فنلاندی در جایگاه انتهایی قرار گرفـــــت. پس از حادثه‌ی رخ داده برای خودروی مرسدس بنز، معادلات این تیم کاملا بهم خورد و شواهد نشان از رقابتی سخت بین همیلتون و دو خودروی فراری داشت. البته برخورد رایکونن و بوتاس برای خودروی فراری نیز دردسر‌ساز شده بود و بخش‌های زیادی از قطعات آیرودینامیکی بدنه‌ معیوب شده و عملکرد خودرو را تحت تاثیر قرار داده‌ بودند.

9479cea1 4fbb 41b8 9bda 0485eefb35c3 رقابت فوق‌العاده جذاب گرندپری آذربایجان 2017، با قهرمانی تیم ردبول به پایان رسید

وشتاپن که امید اول ردبول برای کسب امتیاز در رقابت امروز به شمار می‌رفـــــت، مجدد دچار نقص فنی شد تا برای دومین بار پیاپی با بروز دردسر در خودروی خود، مجبور به ترک مسابقه شود.

80373f34 047b 41a0 b618 0d2144f11c6e رقابت فوق‌العاده جذاب گرندپری آذربایجان 2017، با قهرمانی تیم ردبول به پایان رسید

تصادف دنیل کویات در دور ۱۳ باعث شد تا خودروی ایمنی وارد پیست شود. پس از خروج خودروی ایمنی از مسابقه، در حالی که همگان انتظار رقابت فتل و همیلتون را داشتند، این سرجیو پرز بود که در جایگاه سوم اقدام به سبقت‌گیری از خودروی فراری کرد. اما با دفاع سخت فتل، جایگاه خودروهای دوم و سوم تغییر نکرد. اما در رده‌ی چهارم، رایکونن که با دردسر آیرودینامیکی روبرو بود، تحت حمله‌ی شدید خودروهای فورس ایندیا و ویلیامز قرار گرفـــــت و موفق به دفاع از جایگاه خود نشد.

f1c8400e 58e9 4d07 b8d9 d525087d2b96 رقابت فوق‌العاده جذاب گرندپری آذربایجان 2017، با قهرمانی تیم ردبول به پایان رسید

در دور ۱۶، حادثه‌ی دیگری رقم خورد. پس از رانندگی عالی اوکن و قرارگیری پشت هم‌تیمی خود، خودروهای تیم فورس ایندیا با برخورد به یکدیگر، منجر به پخش شدن قطعات زیادی از بدنه در پیست شدند. این موضوع باعث شد تا خودروی ایمنی مجددا وارد پیست شده تا این قطعات از پیست جمع‌آوری شود. اما در همین حین اتفاق بسیار نادری رخ داد. در حالی که تمامی خودروها پشت خودروی ایمنی حرکت می‌کردند، همیلتون در پیچ شماره ۱۶ ناگهان از سرعت خود کاســت که این موضوع منجر به برخورد فتل با وی شد. بلافاصله راننده‌ی عصبانی تیم فراری که در بال جلوی خود دچار نقص شده بود، در کنار همیلتون قرار گرفـــــت و به نشانه‌ی اعتراض خودروی خود را به خودروی همیلتون کوبید. با وجود قطعات زیاد موجود در پیست، در دور ۲۲ و لحظاتی پس از پیشنهاد فرناندو آلونسو مبنی بر پرچم قرمز، داوران با نمایش این پرچم مسابقه را به حالت تعلیق در آورده تا خودروها به پیت‌اســتاپ مراجعه کنند و تا زمان جمع‌آوری تمامی قطعات موجود در پیست، رقابت مجددا آغاز نشود. 

569952bf 3036 42f2 96ca 7b16976af2a5 رقابت فوق‌العاده جذاب گرندپری آذربایجان 2017، با قهرمانی تیم ردبول به پایان رسید

این وقفه زمان مناسبی برای مهندسان بود تا بلافاصله به بررسی خودروهای خود بپردازند و اقدام به تعویض و تعمیر بخش‌های معیوب کنند. نکته‌ی جالب توجه، بازگشت کیمی رایکونن و سرجیو پرز به مسابقه بود. با توجه به وقفه ایجاد شده، مهندسان فراری و فورس‌ایندیا موفق به رفع عیب خودروهای خود شدند و این دو راننده مجدد به مسابقه بازگشتند و پیش از سایر خودروها وارد پیست شدند.

پس از از سرگیری مجدد مسابقه خودروهای ویلیامز موفق به حضور در جایگاه‌های سوم و چهارم شدند و دنیل ریکیاردو نیز به لطف حضور متعدد خودروی ایمنی در پیست خود را به رده‌ی پنجم رسانده بود. در ادامه‌ی مسابقه و پیش از پیچ اول، ریکیاردو در حرکتی فوق‌العاده جذاب از دو خودروی ویلیامز سبقت گرفـــــت و خود را به رده‌ی سوم رساند.

0d285ec5 f8e6 4c1c a359 e9d2f469c508 رقابت فوق‌العاده جذاب گرندپری آذربایجان 2017، با قهرمانی تیم ردبول به پایان رسید

اما در دور ۳۰ در اتفاقی نادر، دوربین‌ها از نصب نشدن کامل محافظ دور کابین لوئیس همیلتون خبر دادند. بلافاصله پس از این موضوع، گاراژ مرسدس بنز به راننده‌ی خود اعلام کرد که در مسیر‌های مستقیم اقدام به جا زدن این قطعه کند. با وجود تلاش‌های راننده‌ی بریتانیایی مرسدس بنز، قطعه‌ی مذکور در محل خود قرار نگرفـــــت و داوران به این تیم دستور پیت‌اســتاپ و تعویض قطعه را دادند. این موضوع که باعث عصبانیت شدید همیلتون شده بود، منجر به نزول و قرارگیری وی در رده‌ی هشتم شد. در همین حال داوران نیز از پنالتی ۱۰ ثانیه‌ای فتل به دلیل حرکت عجیب و برخورد وی با همیلتون، خبر دادند. راننده‌ی مطرح تیم فراری بلافاصله با مراجعه به پیت‌اســتاپ، جریمه‌ی خود را سپری کرد و پس از خروج از گاراژ در رده‌ی ششم قرار گرفـــــت. در این بازه از مسابقه ریکیاردو، اســترول و بوتاس در جایگاه‌های اول تا سوم قرار داشتند. 

7b7615bf 26e2 4eef a2dc ab74e87fe035 رقابت فوق‌العاده جذاب گرندپری آذربایجان 2017، با قهرمانی تیم ردبول به پایان رسید

همیلتون و فتل در همین حال رقابتی بسیار جذاب را شکل دادند و در همین حال گلایه‌های همیلتون به داوران در خصوص جریمه‌ی کم فتل هم در نوع خود جالب توجه بود. فتل برای دفاع در برابر همیلتون چاره‌ای جز حمله به خودروهای پیش‌روی خود نداشت. این موضوع باعث شد تا راننده‌ی اول فراری یکی پس از دیگری از خودروها سبقت گرفـــــته و خود را به رده‌ی چهارم و پشت بوتاس برساند. همیلتون نیز سایه به سایه در حال تعقیب فتل بود و در جایگاه پنجم قرار داشت. 

2b0627c8 8764 4c83 a593 d2aaaac28e87 رقابت فوق‌العاده جذاب گرندپری آذربایجان 2017، با قهرمانی تیم ردبول به پایان رسید

اما رویداد امروز در لحظه‌های پایانی خود نیز جذابیت زیادی به همراه داشت. در حالی که پیش‌بینی می‌شد تغییری در جایگاه پنج خودروی پیشتاز رخ ندهد، بوتاس با عملکردی فوق‌العاده و در آخرین لحظات  و پیش از خط پایان از اســترول سبقت گرفـــــت تا خود را در جایگاه دوم قرار دهد. دنیل ریکیاردو نیز با رانندگی آرام و کاملا مطمئن موفق به کسب عنوان قهرمانی شد. پس از فتل و همیلتون در جایگاه‌های چهارم و پنجم، اســتبان اوکن، کوین مگنوسن، کارلوس ساینز، فرناندو آلونسو و پاســال ورلاین قرار گرفـــــتند. با قرارگیری آلونسو در بین ۱۰ خودروی برتر نیز مک‌لارن موفق به کسب اولین امتیاز‌های فصل خود شد. مسابقه‌ی پرتنش امروز باعث شد تا تنها ۱۳ خودرو از خط پایانی عبور کنند.

در ادامه می‌‌توانید رده‌بندی کلی راننده‌ها و تیم‌های مسابقات فرمول یک را پس از هشت مرحله از رقابت‌ها را مشاهده کنید.

fc822f18 ce47 4092 a029 27b759709ee4 رقابت فوق‌العاده جذاب گرندپری آذربایجان 2017، با قهرمانی تیم ردبول به پایان رسید

73745a6f a334 4300 80d7 b0ecbdb7e6fc رقابت فوق‌العاده جذاب گرندپری آذربایجان 2017، با قهرمانی تیم ردبول به پایان رسید

در ادامه شما را به تماشای ویدیوی لحظات حساس گرندپری آذربایجان دعوت می‌کنیم.

مرحله‌ی بعد مسابقات فرمول یک ۱۸ تیرماه در کشور اتریش و خانه‌ی تیم ردبول برگزار می‌شود.

نظر شما در رابطه با گرندپری آذربایجان و اتفاقات آن چیست؟

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی

نوشته رقابت فوق‌العاده جذاب گرندپری آذربایجان ۲۰۱۷، با قهرمانی تیم ردبول به پایان رسید اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما