• تاریخ : ۱ام تیر ۱۳۹۶
  • موضوع : متن

“دیاب ایدریس عبدالغانی” همانند بسیاری از نوجوانان در موصل، پس از به قدرت رسیدن داعش مدرسه را ترک کرد. شبه‌نظامیان داعش مدارس را در دست گرفـــــتند و کتاب‌های درسی را به رســاله‌های ترویج خشونت تبدیل کردند.

136646 499 آواربرداری از نبرد موصل

فرادید| موصل- “دیاب ایدریس عبدالغانی” همانند بسیاری از نوجوانان در موصل، پس از به قدرت رسیدن داعش مدرسه را ترک کرد. شبه‌نظامیان داعش مدارس را در دست گرفـــــتند و کتاب‌های درسی را به رســاله‌های ترویج خشونت تبدیل کردند.

به نقل فرادید به نقل از وی‌او‌اِی، در طول حکومت تقریباً سه‌ســاله داعش در موصل، دیاب در خیابان‌ها آبمیوه و بستنی می‌فروخت.

تا اینکه جنگ موصل به محله آن‌ها رسید. با ورود نیروهای عراقی، دیابِ هفده‌ســاله و خانواده‌اش فرار کردند. او در حین فرار پسرعموی کوچکش را در آغوش داشت و شبه‌نظامیان داعش از پشت به آن‌ها تیراندازی می‌کردند.

دو هفته بعد، هنوز هم در نزدیکی آن خیابان که افراد زیادی از جمله دیاب در آن کشته شدند، صدای گلوله شنیده می‌شود. آلبوم تصــویر، کفش کودکان و لباس‌های پاره در میان آوار و خرابه‌های آغشته به خون پراکنده‌اند.

136647 401 آواربرداری از نبرد موصل

“حازم عبدالغانی” (سمت راســت) و برادرش به دنبال برادرزاده هفده‌ســاله خود “دیاب”

هوا ۴۰ درجه سانتی‌گراد اســت و حازم تشخیص نمی‌دهد که جنازه در حال پوسیدن برادرزاده‌اش اســت یا نه. اما لحظه‌ای بعد یک تسبیح در جیب جسد پیدا می‌کند، آن را بالا می‌برد و فریاد می‌زند “لعنت بر داعش”.

در داخل قلمرو داعش اســتفاده از مخفف عربی “داعش” ممنوع اســت؛ اما در مناطق تحت کنترل عراق فقط از این واژه تحقیرآمیز اســتفاده می‌شود.

ادامه تیراندازی

داعش به آن‌ها تیراندازی می‌کند و این دو برادر و دو عموی دیگرِ دیاب، به‌سرعت به سمت دیگر خیابان فرار می‌کنند. عبدالغانی گفت: “این تسبیح مال او بود. باید یک آمبولانس خبر کنیم و جنازه او را ببریم.”

136648 646 آواربرداری از نبرد موصل

حازم عبدالغانی تسبیحی که در جیب جسد پیدا کرد را بالا می‌برد و بر داعش لعنت می‌فرستد. اکنون مطمئن اســت که آن جنازه برادرزاده‌اش اســت.

عبدالغانی گفت: “خطرات زیادی جان ما را تهدید می‌کنند: حملات هوایی، خمپاره‌ها و تک‌تیراندازها. یکی دیگر از علل مرگ‌ومیرها نبود غذا و آب تمیز اســت.”

برادر او افزود: “در شهر دوستی دارم که دو فرزند کوچکش از گرسنگی مردند.” سه مرد دیگر سرهایشان را به نشانه تأیید تکان دادند. چنین داســتان‌هایی دیگر برایشان غیرعادی نیست.

حازم عبدالغانی با برادرش تماس می‌گیرد تا بگوید جنازه پسر بزرگش را پیداکرده اســت. او گفت: “دیاب را دفن می‌کنیم، اما مادرش را نیاورید. تحملش را ندارد.”

چند خیابان آن‌طرف‌تر، خانواده‌ای بابی حوصلگی و خستگی در یک پایگاه نظامی موقت در انتظارند. پیشروی غیرنظامیان به سمت منطقه نبرد ممنوع اســت. این خانواده کمتر از یک هفته پیش فرار کردند، بااینکه می‌دانستند نیروهای عراقی به‌زودی منطقه آن‌ها را آزاد می‌کنند.

“وفا محمد” به “حسین الغرابی” از اعضای پلیس فدرال عراق گفت: “غذایی برای خوردن نداشتیم و همه‌جا تیراندازی می‌شد. خانه پسرعمویم در حملات هوایی ویران شد. هنوز ۲۳ جسد در زیر آوارهای ساختمان هست. تنها یک پسر ۸ ســاله جان ســالم به در برد.”

136652 187 آواربرداری از نبرد موصل

“احمد قلیبی” سربازِ بخش واکنش اضطراری می‌گوید جنگ موصل دشوارترین نبرد در تاریخ جنگ‌های عراق اســت.

الغرابی نحوه جستجو و پیدا کردن اجساد را برای محمد توضیح و شماره‌اش را به او داد: “اگر تا ظهر نیامدند، با من تماس بگیر.”

محمد مردد به نظر می‌رسد. آن‌ها چهار روز در مرز منطقه جنگی منتظر دیگر اعضای خانواده بودند. او گفت: “همه مرده‌اند. فقط اجسادشان را می‌خواهیم. همین.”

مرحله بعد

هنوز مشخص نیست مرحله بعدی و احتمالاً آخرین فاز نبرد موصل چه زمان آغاز می‌شود.حازم که منتظر بود مسئولان جنازه برادرزاده‌اش را بیاورند گفت: “این شهر بسیار قدیمی اســت. در حومه شهر پارکینگ‌های زیادی وجود دارد. حتی مردم عادی هم می‌توانند تا آنجا بروند.”

نیروهای عراقی به‌تازگی مناطق زیادی را آزاد کردند. اما سازمان ملل تخمین زده هنوز صد هزار غیرنظامی در چنگال داعش گرفـــــتار هستند. به نقل سازمان ملل در هفته‌های اخیر، بیش از ۲۳۰ غیرنظامی توسط تک‌تیراندازهای داعش و صدها تنِ دیگر در حملات هوایی کشته شدند. اما افرادی که از موصل فرار کرده‌اند می‌گویند شمار تلفات به‌مراتب بیشتر اســت.

136650 496 آواربرداری از نبرد موصل

سربازان عراقی می‌گویند موصل محاصره‌شده، اما داعش در خطوط مقدم دست از مبارزه برنمی‌دارد. نبرد پیش رو سخت‌ترین مبارزه‌ای اســت که عراق و نیروهای ائتلاف تجربه کرده‌اند.

 احمد قلیبی گفت: “داعشی ها کاملاً برای مرگ آماده‌اند و طوری می‌جنگند که انگار آخرین روز عمرشان اســت. همچنین سلاح‌های زیادی دارند که هنوز اســتفاده نکرده‌اند.”او توضیح داد که شبه‌نظامیان باقی‌مانده در موصل از بهترین مبارزان داعش هستند که مصمم‌اند قبل از مردن تا جایی که می‌توانند آدم بکشند.

اما تاکتیک‌های داعش به‌مرورزمان کهنه‌شده‌اند. قبیلی گفت: “وقتی نبرد آغاز شد، داعش موضع تهاجمی داشت. اما اکنون دفاعی مبارزه می‌کنند. سعی دارند از خانواده و جانشان دفاع می‌کنند.”

ترجمه: وب‌سایت فرادید

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته آواربرداری از نبرد موصل اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما